Kadın Deri Ceket

Bayan Deri Ceket

 Bayan deri ceket nedir? Nasıl yapılır? Kadın deri ceket modelleri nelerdir? Gerçek deri ceket ile sahte deri ceket arasındaki farklar nelerdir? Bayan deri ceketleri nasıl temizlenir? gibi aklınıza takılan tüm sorulara, bu kategorimizde cevap bulabilir, beğendiğiniz deri ceketleri satın alabilirsiniz.

 

Deri ceket nedir?

Deri ceket; çeşitli hayvanların tabaklanmış derisinden yapılan, sıklıkla gömlek, tişört, kazak gibi kıyafetlerin üzerine giyilen bir tür cekettir. Genellikle siyah ve kahverengi tonlarında bulunsa da, son yıllarda daha farklı renklerde bayan deri ceketleri görmek mümkündür.

 

Deri ceketlerin tarihçesi

Kadın ve erkek deri ceketlerin tarihi, ne çok yakın ne de çok uzak diyebiliriz. Sizleri çok sıkmadan, yıl bazlı gelişimini kısaca aktarmak istiyoruz.

 • İlk olarak 1900’lü yılların başında, havacılar ve askeri personeller tarafından kahverengi deri ceketlerin kullanıldığı biliniyor.

• 1928 yılında Irving Schott, ilk deri motorsiklet ceketinin tasarımını yaptı ve New York’ta bulunan Harley Davidson mağazasında 5,5$’a sattı.

• 1939 yılında başlayan 2. Dünya Savaşı’nda da askerler tarafından giyildi ve “Bombacı ceketi” olarak tanınmasını sağladı.

• 1953 yılında gösterime giren “The Wild One – Kanlı Hücum” filminde, Marlon Brando’nun giydiği motorsiklet ceketi, o dönemde moda haline geldi.

• 1955 yılında gösterime giren “Rebel Without A Cause-Asi Gençlik” filminde, ünlü aktör James Dean’in giydiği deri ceket, yine aynı şekilde inanılmaz bir etki bıraktı.

• 1960’lı yıllarda kariyerinin zirvesinde olan aktör Steve McQueen’in, filmlerinde kullandığı deri ceket, bu akımın zirveye taşınmasını sağladı. Özellikle havalı güneş gözlükleriyle birlikte, oldukça sıkı bir etki yaptı.

• 1970’lerde yayınlanan “Happy Days-Mutlu Günler” isimli dizinin başrol oyuncusu olan Henry Winkler,

• 1980’lerde Punk Rock müzik türünde efsaneleşen Blondie ve Billy Idol, deri ceketin bugünkü popülerliğini yakalamasında öncülük etmişlerdir.

 

Kadın deri ceket renkleri nelerdir?

Bayan deri ceketlerinin tarihçesine baktığımızda, siyah ve kahve tonlarının çok fazla tercih edildiğini görebiliyoruz. Fakat yıllar geçtikçe, retro tarzdan modern bir tarza dönüşümüne de tanıklık ediyoruz. Akla gelebilecek her türlü renkte kadın deri ceketleri üretiliyor. Fakat en fazla tercih edilenleri söyleyecek olursak;

 • Siyah deri ceketler

• Kahve tonları deri ceketler

• Mavi deri ceketler

• Mor deri ceketler

• Pembe deri ceketler

• Kırmızı deri ceketler

• Beyaz deri ceketler diyebiliriz.

 

Bayan deri ceket modelleri

Her markanın, kendisine özgü modelleri vardır. Tanınmış deri ceket markalarının tasarımcıları, modellerinde kendi çizgilerini yansıtır. Fakat dünyaca ünlü markaların oluşturdukları modellerden bazılarını, sizler için bir araya getirdik.

 • Klasik siyah deri ceket: Sade ve klasik bir tarz olması nedeniyle, her yıl giyilebilir.

Saçaklı deri ceket: 80’li yılların havasını yansıtan bu tarz, biraz daha retro görünüm sevenler için ideal.

Trençkot tarzı deri ceket: Daha uzun ve daha sade olan bu kadın deri ceket modeli, özellikle soğuk kış aylarında tercih ediliyor.

Kapitone kadın deri ceket: Kabarık deri ceket olarak bilinir. Kırpılmış bir pantolondan, şemsiye modeli bir eteğe kadar herhangi bir kıyafetle uyumlu olarak kombine edilebilir.

Klasik kahverengi deri ceket: Daha sade ve günlük yaşam için idealdir.

Kruvaze kadın deri ceket: Ön parçaları birbiri üzerine geçecek şekilde yapılmış olan deri ceketlerdir. Fermuar ya da düğme kullanılmadığı için, daha farklı bir görünüm verir. Dediğimiz gibi, her markanın kendine has bir stili vardır. Kadın deri ceket modelleri, tasarımcının elinden çıkan modellere göre değişir. Şimdi isterseniz, hangi model deri ceket seçebileceğiniz hakkında birkaç ipucu verelim. Böylece konuya daha çok hakim olabilirsiniz.

 

Hangi model deri ceket almalıyım?

Hangi model deri ceket bana daha çok yakışır? sorusunu sormadan önce, gerçek bir deri ceket mi yoksa imitasyon bir deri ceket mi alacağınıza karar vermelisiniz. Bunun için önce bütçenizi belirlemeli, ardından bayan deri ceket fiyatlarına bir göz atmalısınız. Tüm bu aşamaları gerçekleştirdiğinizi farz ederek, sizlere kadın deri ceket model seçimi hakkında birkaç ipucu vermek istiyoruz.

 1. Kaliteli ve hoş bir deri ceket almak, göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Onlarca marka ve model arasından, hem bütçeye hem de göz zevkimize uygun olanını seçmek, oldukça zaman alan bir iştir. Alacağımız deri ceketin fiyatı, markası, modeli, rengi gibi etkenler, bizi oldukça zorluyor.

2. İlk olarak karar vermemiz gereken şey, istediğimiz deri cekete ayırabileceğimiz bütçedir. Bunu bir filtre gibi düşünün. Bir ilan sitesine girdiğinizde; size filtrelemeniz için birkaç özellik gösterilir. Fiyat, marka, renk, tasarım, vs..

3. Bütçenizi belirledikten sonra, size en çok yakışacak olan deri ceket modelini belirleyin.

4. Kadın deri ceket modelleri arasından, size en çok yakışacağını düşündüğünüz stili belirledikten sonra, sıra renk seçimine geliyor. Fakat bu aşama, sanırız işin en zor kısmı. Renkli bir deri ceket giymek, kendinizi ifade etmenin şık ve eğlenceli bir yoludur. Fakat bulunduğunuz çevre henüz buna hazır olmayabilir. O yüzden meraklı bakışlara maruz kalabilirsiniz. Eğer bu bakışlara aldırmayacağınızı düşünüyorsanız, o zaman istediğiniz rengi seçmekte özgürsünüz.

 

Siyah kadın deri ceket

Siyah, modası geçmeyen renklerin başında gelir. Acun Ilıcalı’nın siyah tişörtü herkesçe malum. Siyah renk denildiğinde, akla ilk olarak matem ya da cenaze geliyordu. Fakat o günler oldukça eskide kaldı. Bugün, serseri ve gotik bir karakteri bile içinde barındırabiliyor. Siyah deri ceket; gücünüzü ve zekanızı simgelemenin yanı sıra, daha asi ve daha gizemli bir yönünüzü ortaya çıkarabilir. Klasik bir tarz olduğundan, bir rocker ya da sıradan bir gezgin izlenimi verebilir. Günlük yaşam için oldukça uygundur. Vücudunuza uygun olan klasik bir tarz, sizi daha otoriter gösterecektir.

 

Kahverengi kadın deri ceket

Kahverenginin geçmişine baktığımızda, daha maceraperest bir ruh halini yansıttığını söyleyebiliriz. Toprak rengini temsil ettiğinden; çalışkanlık, kararlılık ve sağlamlıktan bahsetmemiz mümkün. Burada iki seçenek karşımıza çıkıyor; Açık kahve deri ceket mi yoksa koyu kahve deri ceket mi seçmeliyiz?

 

Açık kahverengi kadın deri ceket

Siyaha göre daha soft bir renk olduğundan, özellikle bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir renktir. Western filmlerini izleyen hanımlar, bu renk tonundan oldukça etkilenmektedir. Özellikle sonbaharda tercih edilen bir renktir. Kovboy çizmesi giyen hanımlar, kıyafetlerinin tamamlayıcısı olarak görürler.

 

Koyu kahverengi kadın deri ceket

Görünümünüzü belirgenleştirmek için, siyah kadar etkili bir renk tonudur. Özellikle pastel renkli gömlek ve kazaklarla oldukça uyumludur. Siyah deri ceketlerle kıyaslandığında, daha rahat ve günlük yaşam için daha uygundur.

 

Kırmızı kadın deri ceket

Kırmızı deri ceket denildiğinde akla gelen ilk isim, hiç şüphesiz Michael Jackson’dur. Thriller albümünde giydiği kırmızı deri ceket, hala hafızalardadır. Siyah kot pantolon ve havalı bir gömlek ile harika bir kombin oluşturur. Dikkat çekmeyi sevenler için oldukça iyi bir seçimdir.

 

Beyaz kadın deri ceket

Beyaz bayan deri ceket giymek, herkesin harcı değildir. Cesaret ve kararlılık ister. Özellikle siyah pantolon, krem rengi bluz ve uygun aksesuarlarla tamamlandığında, bulunduğunuz ortamda “Ben buradayım” dersiniz.

 

Mavi kadın deri ceket

Elektrik mavisi, bir deri ceket için oldukça çarpıcı bir renktir. Görünüş itibariyle her ne kadar radikal bir seçim olsa da, siyah ve beyaz kıyafetlerle kombinlendiğinde, oldukça çarpıcı sonuçlar vermektedir.

 

Deri montların parçaları nelerden oluşur?

Aslında diğer üst kıyafetlerle aynı parçalardan oluştuğunu söyleyebilir.

 • Ön kısım: Göğüs ve karın bölümünü oluşturan kısım.

• Arka kısım: Sırt, omuz ve bel bölümünü oluşturan kısım.

• Kol bölümü

• Yaka bölümü

• Manşet bölümü

• Kemer bölümü

• Cep bölümü

 

Kadın deri mont malzemeleri nelerdir?

Düğme, fermuar, iplik, doğal yapıştırıcılar gibi malzemeler, diğer kıyafet ve giyim eşyalarıyla standarttır. Burada asıl önemli olan, kullanılan kumaş yani deridir. Kadın deri ceketlerinde kullanılan başlıca deri kumaş türleri şunlardır;

 • Sığır derisi

• Bizon derisi

• Geyik derisi

• Keçi derisi

• Koyun derisi

• Kuzu derisi

• Dana derisi

 

Kadın deri ceketleri nasıl yapılır?

Bayan deri ceketlerinin yapım aşamaları, diğer ceket ve palto türleriyle birbirine benzer. Bundan kısaca bahsedelim. İlk olarak tabakhaneden hayvan derileri getirilir. Bu derilerin işlenmiş olması gerekmektedir. Ardından bu deriler, Asorti adı verilen renk ayırma işlemine tabi tutulur. Daha sonra kesimhane bölümüne götürülerek, istenen modelin kesim aşamaları gerçekleştirilir. Burada kalıplar halinde kesilen deri parçaları, dikimhaneye götürülerek, cekete şekli verilir. Ardından düğmeleri ve fermuarları dikilir ve dikim işleminden kalan iplik parçaları temizlenir. Temizlenen bayan deri ceketler, kalite kontrol ekibinin gözetiminden geçer. En son ütüye alınan ceketler, buharlı ütü yardımıyla son şeklini alır.

 

Gerçek deri ve suni deri arasındaki farklar nelerdir?

Hakiki deri ve sahte deri arasındaki farklar nelerdir? Birçoğumuzun merak ettiği konulardan biridir. Bu merak edilen konuya, kısaca açıklık getirmeye çalışalım.

 • Deri ceket fiyatları konusu: Birçok kişi, “Hakiki deri ceket pahalı, sahte deri ceket ucuz olur” mantığını güder. Fakat sizlerin bildiği bu mottoyu, emin olun artık satıcılar da biliyor. O yüzden, bayan deri ceketleri fiyatı konusunu ikinci plana bırakın. Hakiki deri ceket her zaman çok pahalı olmayacağı gibi, suni deri ceket de her zaman çok ucuz olmaz.

Deri ceket kokusu: Hakiki kadın deri ceketlerinin kendisine has bir kokusu vardır. Çoğu zaman kötü koktuğu da söylenir. Çünkü gerçek deri ceketler, hayvan derisinden yapılır. Her ne kadar işlenerek kokusu ortadan kaldırılmaya çalışılsa da, yine de o kokuyu alırsınız. Suni deri ceketler ise plastik türevlerinden yapıldığından, burnunuza o plastik ve ilaç benzeri koku gelecektir.

Deri ceketi ateşe tutma: Gerçek deri ceket ile suni deri ceketi birbirinden ayırmanın bir diğer yolu da, ateşe tutmaktır. Sahte deri ceketin ham maddesi plastik olduğundan çabuk alev alacaktır. Fakat gerçek deri ceket, oldukça geç tutuşacaktır. Tabii bunu denemeniz de pek olası değil.

Deri ceketteki gözenekler: Hakiki bayan deri ceketlerinde belirgin gözenekler olur. Yakından baktığınızda net bir şekilde göreceksiniz. Ancak suni bayan deri ceketleri pürüzsüz olur.

Deri ceketlerdeki dikişler: Suni deri ceketlerdeki dikişlere baktığınızda, muntazam bir dikiş göremezsiniz. Püskül kısımlarında ise tam tersi, bir hataya rastlamazsınız. Fakat hakiki yani orijinal deri ceketlerde dikişler hatasızdır.

Deri ceketin dokununca verdiği his: Hakiki deri ceketlere dokunduğunuzda, size yumuşak bir his verecektir. Ürünün yumuşaklığından, gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Suni deri ceketlerde ise o yumuşaklığı yakalayamazsınız.

 

Kadın deri ceket seçimi nasıl yapılmalıdır?

Kadın deri ceketlerinin seçiminde, birkaç kriter etkili olabilir. Bunlar;

 • Sağlamlık: Kaliteli bir bayan deri ceketinin en önemli özelliklerinden biri, dayanıklı olmasıdır. Ham madde olarak kullanılan hayvan ne kadar büyükse, derinin kalınlığı ve dayanıklılığı o kadar fazla olacaktır. Böyle bir deri cekete uygun bakım yapılırsa, neredeyse ömür boyu kullanılabilir.

Kaliteli işçilik: Bir deri ceketi kaliteli yapan noktaların başında, onu yapan ustanın işinin ehli olmasıdır. Tabii bu, el yapımı deri ceketler için geçerlidir. Günümüzde fabrikasyon deri ceketlerin yapıldığını düşünürsek, burada da marka faktörü bir adım öne çıkıyor.

Kullanılan deri türleri: Şu deri daha iyidir, şu deri daha kötüdür demek biraz yanlış olur. Çünkü her derinin, kendine has bir özelliği vardır.

1. Sığır derisi: Bayan deri ceketlerde en yaygın olarak kullanılan deri türüdür. Daha geniş olması, daha düşük maliyet getirse de, sadece bu özelliğinden bahsedemeyiz tabii ki. Bunun yanında; tokluğu, sağlamlığı, suya ve kire olan dayanıklılığı nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Özellikle motorsiklet ceketlerinin büyük bir kısmı, sığır derisinden üretilir. Diğer türlerine göre daha sert olması nedeniyle giyilmesi biraz zaman alabilir.

2. Bizon derisi: Sağlamlık ve dayanıklılık bakımından sığır derisine oldukça benzer. Fakat sığır derisine nazaran daha zengin, toprak görünümlü ve hoş dokusu, bazı markalar tarafından tercih edilmesini sağlar. Tabii kalın damarlı bir deri olması daha koruyucu bir özellik katacağından, motorsiklet ceketleri üreten ve güvenliği ön planda tutan markalar tarafından kullanılmasını sağlar.

3. Geyik derisi: Esneklik ve yumuşaklık olarak mükemmel bir malzemeye sahip olan geyik derisi, sadece deri ceketlerde değil, aynı zamanda eldiven ve çanta yapımında da kullanılır. Deri ceketlerinin, dayanıklı olmasının yanında daha zarif görünmesini isteyen hanımlar için ideal bir seçimdir.

4. Keçi derisi: Sığır derisinden daha yumuşak ve daha esnektir. Keçi derisi deri ceketlerin en önemli özelliği, yıllar geçtikçe, ilk alındığından daha hoş bir görünüme sahip olmasıdır. Askeri personeller, genellikle keçi derisinden yapılan deri ceketleri tercih ederler.

5. Koyun derisi: Yumuşaklık, esneklik ve giyilebilirlik açısından en iyi olan deridir. Lüks bir dokuya sahiptir. Oldukça hafif olduğundan, taşınması kolaydır.

 

Kadın deri ceket markaları nelerdir?

Bayan deri ceket markalarını göz önünde bulundururken, şunu söylemeden geçmek istemiyoruz. Aslında kaliteli diye aldığınız bir deri ceket sizi hayal kırıklığına uğratabilirken, hiç ummadığınız bir marka sizi sevince boğabilir. Dolayısıyla sadece markaya değil, burada yazdıklarımızı da göz önünde bulundurun. Dünyaca ünlü alışveriş mağazalarında satılan kadın deri ceket markalarından öne çıkanlar şunlardır;

 • Reiss

• Zadig & Voltaire

• Frame

• Belstaff

• All Saints

• Stylebop

• Topshop

• Whistles

• Moschino

• Maje

• Mango

• Zara

 

Ülkemizde sıklıkla tercih edilen bayan deri ceket markaları da şunlardır;

 • Derimod bayan deri ceket

• Desa bayan deri ceket

• Beymen Club bayan deri ceket

• Koton bayan deri ceket

• LC Waikiki bayan deri ceket

• Mavi bayan deri ceket

• Que bayan deri ceket

• Emporio Armani bayan deri ceket

• Network bayan deri ceket

• Defacto bayan deri ceket

• Deriza bayan deri ceket

• Gizia bayan deri ceket

 

Bayan deri ceket fiyatları ne kadar?

Alışveriş sitelerine girdiğinizde, oldukça farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Hakiki deri ceket fiyatları ile suni deri ceket fiyatları arasındaki belirgin farkı mutlaka göreceksiniz. Kadın deri ceket fiyatları; marka, model, kullanılan malzeme, işçilik, kalite gibi etkenlere göre, 450 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir.