Erkek Deri Ceket

Tarih öncesi dönemden beri varlığını koruyan deri giyim ürünleri zaman içinde olumlu yönde değişiklik göstererek günümüze kadar ulaşabilmiş nadir kıyafet gruplarından biridir. İlk insanlar avcılık ve toplayıcılık ile uğraştığı dönemlerde avladıkları hayvanların postlarını kendilerini soğuktan korumak için kullanmaya başlamıştır. İşte günümüzde çok tercih edilen erkek deri ceket modellerinin atası da bu kıyafetler sayılmaktadır. Deri giyim ürünleri binlerce yıldır tercih edilmekte ve geçirdiği evrim sayesinde artık herkesin vazgeçilmez giyim eşyası haline gelmiş bulunmaktadır. Sade ve şık bir görünüm elde edebilmenize yardımcı olan erkek deri ceketler yılın 8-9 ayı boyunca rahatlıkla giyebilmenize olanak sağlayan özellikleri ile her zaman dolabınızda bulunması gereken bir giyim ürünü olarak ön plana çıkmaktadır. Hem de yapabileceğiniz çeşitli kombinlerle kış aylarınızı şık bir görüntü içinde geçirebilirsiniz. Ve dikkat ettiyseniz bir çok giyim ürünün modası geçerken deri giyim ürünleri hiçbir zaman popülaritesini kaybetmemektedir. Peki bunun sebebi nedir? Moda ikonları mı? Modacılar mı? Deri giyim sektörü mü? Hangi unsur erkek deri ceketlerin yıllardır vazgeçilemeyen bir giyim ürünü olmasını sağlamaktadır? Hem de binlerce yıldır…

Erkek deri ceketlerin her zaman moda olmasının sebebi nedir?

Aslında bunu deriden imal edilen ürünlerin sadeliği, şıklığı ve dayanıklılığı ile açıklayabiliriz. Sade bir görünüme sahip olup, internette ve mağazalarda incelediğiniz veya gördüğünüz erkek deri ceket modellerine dikkat ederseniz hiçbir zaman abartıya kaçmayan detayları ve çizgileri ile mükemmel ürünlerdir. Diğer kıyafetler ile kombin yapılabilmeye son derece müsaitlerdir. Zaman zaman farklı renklerde (sarı, bordo, mavi) erkek deri ceketler üretiliyor olsa da ağırlıklı olarak 4 veya 5 renk (siyah, kahverengi, antik, viski ve haki yeşil) üzerinden üretilmektedirler. Şıklık konusuna gelince giyen kişiyi her zaman iyi hissettiren bir yapısı olduğu aşikardır. Bu giyim ürünlerinin bir diğer özelliği ise çok dayanıklı olmalarıdır. Yılda bir veya iki yılda bir yapılacak bakım (boyama, cila) ile yıllar boyunca rahatlıkla kullanabilir durumda olurlar.

Erkek deri ceketler ne kadar dayanıklı?

Bir deri ceketin kullanım süresi yani ömrü büyük bir ölçüde kullanıcıya bağlı olarak değişmektedir. Bu ürünlerin imalatında tercih edilen malzemeler son derece dayanıklı olduğu için fazla hırpalanmayan ve bakımına özen gösterilen deri giyim ürünleri 10 yıldan fazla bir süre rahatlıkla kullanılabilir. Mesela dikkat ederseniz orta yaş ve üzeri bireylerin 90’lı yıllarda üretilen deri ceket modellerini hala kullandıklarını görebilirsiniz. Periyodik olarak yaptırılacak boyama işlemleri ile hem derinin yapısı korunur hem de her zaman yeni bir görünüme sahip olur.

Erkek deri ceket imalatı nasıl yapılır?

Erkek deri ceket imalatı belli başlı süreçlerden oluşur. Bu süreci derinin üretimi, ceketlerin model tasarımı, kalıp çıkartma, asorti, kesim, dikim, el işi, kalite kontrol ve ütüleme işlemi olarak şekillendirebiliriz. Bu aşamaları tek tek açıklamak gerekirse;

Deri Üretimi

Dana gibi büyükbaş hayvanlar ve koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanların derileri (Küçükbaş hayvan derilerinin kaynağını koyun, kuzu, keçi ve oğlak derileri oluşturur), giyim ürünleri imalatı için en fazla tercih edilen türlerdir. 3 tabakadan oluşan ham derinin işlenmesi üretimin ilk aşamasıdır. Üst, orta ve alt bölümlerden oluşan ham derinin %80 den fazla kısmını oluşturan orta bölümdeki deri asıl işlenen kısımdır. Öncelikle ham deri salamura işleminden geçirilmektedir. Bu işlemin amacı derinin bakterilerden korunmasına ve yapısının bozulmadan uzunca bir süre sağlam şekilde kalmasına yardımcı olmaktır. Esnek bir yapı kazanması ve dayanıklılığı için ise bitkisel ürünlerden, mineral ve sentetik kimyasallardan (tanenlerden) yararlanılır. Deriyi ısı, nem, bakterilere karşı dayanıklı hale getirme, teknik karakter kazandırma amacıyla yapılan işlemlerin tamamına ise tabaklama denir. Bu işlemlerin yapıldığı yer ise tabakhane olarak adlandırılmaktadır.

Model Tasarımı

İçinde bulunulan yılın moda tercihleri göz önünde bulundurularak stilistler tarafından deri ceket modelleri tasarlanır, çizilir ve tasarımlar kalıp çıkartmaya hazır hale getirilir. Bu tasarımlar yapılırken photoshop, coreldraw, illustrator ve marvelous designer gibi programları kullanılır. Model oluşturma, model geliştirme ve silüet üzerine giydirme tekniklerinden de yararlanılarak yeni modeller yaratılır. Tabii yılın moda olan renkleri de göz ardı edilmemektedir.

Kalıp Çıkartma

Stilistler tarafından oluşturulan erkek deri ceket modellerinin tasarımları, tasarım kalıplarının meydana getirileceği yer olan kalıphaneye gönderilir. Modelistler tarafından biçki sistemi veya mülaj (moulage) ve drapaj (draper) yöntemleri kullanılarak yeni modellerin kalıpları çıkartılır. Özellikle deri giyim sektöründe mukavva kartonlar kullanılarak S (Small), M (Medium), L (Large), XL (Extra Large), XXL (Extra Extra Large) bedenlerinde kalıplar üretilir. Aynı zamanda deri ceket için kullanılacak olan astarların da kalıpları yine modelistler tarafından çıkarılmaktadır. Bu kalıplar daha sonra kesimhane adı verilen bölüme gönderilir.

Asorti

İşlenmiş derilerin kesim işlemi yapılmadan önce mutlaka asorti adı verilen işlemden geçmesi gerekmektedir. Sözlük anlamı "birbirini tutar renk ve yapıda olan, birbirine uygun." anlamına gelen asorti, deri ceket ve mont üretiminin en önemli ve hata kabul etmeyen işlerinden biridir. "Asortici" adı verilen kişiler tarafından renk ve ton farklılıkları olan deriler birbirinden ayrılır. Aynı renk tonlarında olan deriler kesimhaneye gönderilmek üzere bir arada istiflenir. Burada yapılacak en ufak bir tonlama hatası ürünün defolu olmasına sebebiyet verir. Çok dikkat isteyen bir iştir. *Asorti neden önemlidir? Örneğin siyah renk tonlar birbirinden farklı olabilir. Açık ton olanı veya kapalı ton olanı mevcuttur. Bir deri ceketin erkekler için olan modeli üretilirken açık ve kapalı tondaki derileri aynı üründe kullanmak kötü bir görünüme sebep olacaktır. Bunun önüne ancak asorti işlemi ile geçilebilir.

Kesim İşlemi

Hazırlanan erkek deri ceket modellerinin kalıpları ve asorti işleminden geçmiş deriler "Kesici" adı verilen kişilere teslim edilir. Üzeri camla kaplı ve derinin zarar görmemesi adına son derece pürüzsüz olması gereken kesim masaları kullanılarak ceketleri oluşturmak için gerekli parçalar çıkartılır. Kesiciler özel bıçaklar ve jiletler kullanarak kalıpların ebatlarında deri parçalarını tabakhaneden gelmiş olan ve işlenmiş büyük derilerden ayırırlar. Arka bölge, ön bölge, yaka, kol, manşet, biye, cep parçaları tamamlanır.

Dikim

Kalıplar yardımıyla hazırlanan ve dikim işlemine hazır hale getirilen deri parçaları makine dairesi adı verilen bölüme gönderilir. Makineci ve ayakçı adı verilen 2 kişi tarafından erkek deri ceketin dikim işlemine başlanır. Dikim teknikleri ve kullanılan dikiş makineleri klasik tekstil sektöründen aşina olunan diğer dikiş makinelerinden farklıdır. Kesimhanede kesiciler tarafından işaretlenen yerlerden parçalar birleştirilerek tasarlanan ürünün dikimi tamamlanır. Dikim işlemleri kesinlikle hata kabul etmemektedir. Bunun sebebi derinin yapısı ile alakalı olup en ufak bir iğne izini belli etmesinden kaynaklıdır. Dikim işlemleri esnasında kullanılan ipler normal kıyafetlerde (tişört, gömlek, pantolon) kullanılan iplerden çok daha fazla dayanıklı iplerdir. Dikim aşamasında oya, bant, tela adı verilen malzemeler ve solüsyon, bali adı verilen yapıştırıcılar ayakçılar tarafından kullanılır. Özel çekiçler, gümüş renginde işaretlemeler yapmaya yarayan ve deri üzerinden kolayca çıkabilen kalemler yine ayakçılar tarafından üretimde kullanılan diğer malzemelerdir. Bu kişilere ayakçı adı verilmesinin sebebi ise sürekli olarak mermer bir tezgahın başında ayakta durarak çalışmalarıdır.

El İşi

Dikimi tamamlanan erkek deri ceket modeli el işi bölümüne gönderilerek dikimden sonra üzerinde kalan fazla ip parçaları temizlenir. Ayakçıların dikim aşamasında kullandığı solüsyon veya bali gibi maddelerin artıklarından arındırılır.

Kalite-Kontrol

Kalite-Kontrol bölümüne gelen erkek deri ceketler bu bölümde titizlikle yapılan bir incelemeden geçer. Ürünün üretimi esnasında yapılan herhangi bir hata olup olmadığı kontrol edilir. Kalite-Kontrol aşamasını geçen ürünler müşterilere sunulmadan önce son olarak ütüleme işlemine tabi tutulur.

Ütüleme İşlemi

Deri ceketler günlük hayatta kullanılan ve ev ütüsü adı verilen ütüler ile kesinlikle ütülenmez. Deri ürünleri için özel olarak üretilmiş press ütü adı verilen buharlı ütüler kullanılmaktadır. Kalite-Kontrol aşamasından geçen erkek deri ceket modelleri son olarak ütüsü de yapılarak nihai tüketicinin kullanabileceği hale getirilir.

Erkek deri ceket imalatında kullanılan malzemeler nelerdir?

Genel olarak bütün deri giyim ürünlerinin üretimi esnasında kullanılan malzemeler hemen hemen aynıdır. En önemli hammadde deridir. Deriler ceketin modeline göre çeşitlilik göstermektedir. Koyun derisi ve dana derisi en çok kullanılan deri türleridir. İsterseniz bu derilerin özelliklerine de bir göz atalım;

Erkek deri ceket üretiminde kullanılan deri türleri

Koyun Derisi

Dünya üzerinde çok farklı koyun cinsleri olup, bu koyun cinsleri farklı farklı coğrafyalarda ve iklimlerde yaşamaktadır. Dünya üzerindeki koyun nüfusunun yarısı kaba yünlü olup, 5'te 1'i uzun yünlü, diğer 5'te 1'i Merinos cinsi, geriye kalanı ise diğer melez türlerdir. Merinos koyun türünün yünleri ince, yumuşak, sağlam ve dalgalı olduğu için tekstil üretiminde daha değerli konumdadır. Koyun derilerinde yün kalitesi arttıkça deri kalitesi düşmektedir. Papiller tabakanın kalınlığı deri kalınlığının 2/3’ünü teşkil etmektedir. Ter ve yağ bezleri fazla gelişmiştir. Deri yapısal olarak çok gevşek ve süngerimsi yapıdadır. Yağ oranı deri ağırlığının % (30-50)’sine kadar çıkmaktadır. Merinos cinsi koyunların derisi yağlı katmanlardan oluşur. Bu tamamen bu ırkın özelliğinden dolayıdır. Yünleri çok fazla sıklıktadır, hatta birkaç kıl aynı gözenekten çıkmaktadır. Kıl deliklerinin büyük oluşu deri kalitesini düşürür. Fazla dayanıklı olmayan deri giyim ürünlerinin üretiminde koyun derisi kullanılır. Bunlara örnek olarak giysilik verilebilir. Derinin kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biri koyun derisinin kalın yünlü ve sert olmasıdır. Kuzu derisi ise kalite bakımından daha öndedir. Kuzu derilerinin yağ oranı az olup, deride bulunan lifler ise hem sıkı dokulu hem de incedir. Kuzu derilerinin kullanım alanı deri eldiven ve deri ceket, deri mont gibi giyim ürünleridir.

Dana Derisi

Dana derileri homojen bir yapıya sahiptir. Çünkü dana derisi ince ve yumuşaktır ve koyun derisinin aksine deri yüzeyinde bulunan kıllar kısadır. Bu özelliğinden dolayı dana derisinin zarif ve ince bir görünümü vardır. Dana derisi lifleri bakımından ince yapılı olup buna rağmen oldukça dayanıklıdır. Süt danalarının sırt kısımlarındaki deri ile etek kısmındaki deri arasında fazla bir fark bulunmaz. Danalar yetişkinliğe ulaşıp sığır olduklarında kıl yapıları kalınlaşır, kıl gözenekleri genişler ve dana derisine göre daha kaba bir yapı meydana gelir. Dişi sığırların derisi erkek sığırların derisine göre daha hafif, daha bol yapılı ve daha küçüktür.

Erkek deri ceket üretiminde kullanılan diğer malzemeler

Astar

Erkek deri ceketlere kalite katan bir değer unsur ise astar olarak gösterilebilir. Polyester içerikli astarlar daha çok tercih edilmektedir. Tabii bu müşterinin isteğine göre de değişiklik gösterebilir. Astar giyim ürününe temiz bir görüntü kazandırır. Deri ceketleri giyip çıkartmakta çok büyük kolaylık sağlar. Esneme ve bollaşma gibi deforme durumların önlenmesine yardımcı olur. Deri ceketin ömrünü uzatır ve derinin vücut ile temasını önler.

Fermuar

Deri ceket modeline göre kullanılan fermuarların da türleri değişmektedir. Bazı modellerde fermuarlar ön tarafta, iç ve dış ceplerde kullanılırken bazı modellerde ise sadece ön tarafta kullanılır ve cepler de ise bulunmayabilir. Metal fermuarlar dayanıklılık açısından daha çok tercih edilmektedir.

Düğme

Deri ceket erkek modelinin durumuna göre değişik ebatlarda ve türlerde düğme kullanımı mevcuttur. Düğme seçimlerinde normal düğme de tercih edilebilir, çıt çıt adı verilen düğmelerde kullanılabilir. Çıtçıt adı verilen düğmelerin metalden oluşan türleri deri giyim ürünlerinde daha çok kullanılır. Çıtçıt harici kullanılan diğer düğmeler ise oldukça dayanıklı plastik yapıdadırlar.

Çok tercih edilen deri ceket erkek modelleri hangileri?

Deri ceketler erkek kullanıcılar tarafından sürekli tercih edilen bir giyim ürünü olduğu için, en çok tercih edilen deri ceket erkek modellerinin hangileri olacağını içinde bulunulan yılın moda trendleri belirlemektedir dersek yanlış olmaz. Örneğin 2019 yılında tercih edilen modeller ile 2020 yılında tercih edilen erkek deri ceket modelleri birbirinden farklı olabilir. Ancak karizmatik bir görünüm elde etmek söz konusu olduğunda slim fit erkek deri ceket modelleri daha çok ön plana çıkmaktadır. İnternet mağazalarında ve reel mağazalarda şöyle bir göz gezdirdiğinizde erkek deri ceketlerin yüzlerce hatta binlerce modeli olduğunu görebilirsiniz. Boy olarak, yaka tasarımı olarak, cep yerlerinin farklılığı olarak, kullanılan astar çeşitleri olarak, fermuarlar, manşetler ve daha sayabileceğimiz bir çok unsur farklı deri ceket erkek modellerinin ortaya çıkmasını sağlar. Bir sene biker mont adı verilen modeller ön planda olurken, bir diğer sene cıvıl cıvıl renklerden oluşan erkek deri ceket modelleri ön planda olabilir. Mesela mavi erkek deri ceket veya kırmızı deri ceket erkek modelleri her sene moda olmayabilir ama mavi ya da kırmızı rengi seven biri iseniz bunun sizin için pek de bir önemi olmayacaktır. Sonuçta sevdiğiniz renk ne olursa olsun (kırmızı, mavi, yeşil, sarı, gri vs.) sizi her zaman şık gösterecek bir deri giyim ürünü elinizin altında olacaktır. Diğer taraftan her zaman bir adet siyah deri ceketinizin bulunması sizin için iyi bir tercih olacaktır. Uzun erkek deri ceketler de her daim giyebileceğiniz ve sizi şık gösterecek diğer modellere örnek olarak gösterilebilir.

Erkek deri ceket fiyatları ne kadar?

Erkek deri ceket fiyatları başta kullanılan deri türü olmak üzere, ürün boyu, aksesuar ve diğer materyallere göre değişiklik göstermektedir. Kullanılan deri miktarı da fiyatı belirlemekte önemli bir rol oynar. Takdir edersiniz ki kısa bir deri ceket erkek modeli ile uzun bir ceket modeli arasında mutlaka fiyat farkı olacaktır. Aynı zamanda kullanılan derinin kalitesi de fiyat değişikliğine sebep olabilmektedir. Erkek deri ceketler üzerinde kullanılan aksesuarlar var ise bunlar fiyata artı değer olarak yansımaktadır. Fazla aksesuar içermeyen sade bir tarza sahip, kaliteli diyebileceğimiz erkek deri ceket modellerini 600 TL ve üzeri fiyatlar ile satın alabilirsiniz. Uzun deri ceket erkek modellerine ise 800 TL’ den başlayan fiyatlar ile sahip olma imkanınız bulunmaktadır. Fiyatları etkileyen bir diğer unsur döviz kurlarıdır. Yurtiçi üretimlerde bile kullanılan malzemeler dolar karşılığı satın alınmaktadır. Diğer taraftan markalar kendi fiyat politikalarını oluşturdukları için hemen hemen aynı model olan ürünleri piyasada çok farklı fiyatlara da bulabilmeniz olasıdır. Bu fiyatlandırmalar tamamen markaların kendi inisiyatiflerindedir. Ayrıca müşteri hizmetlerimizi arayarak veya ürünlerimizi inceleyerek güncel erkek deri ceket fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.